A csodacsatár

 

Ahol a foci nemzeti sorskérdés, ott bármi megtörténhet. Keleti Márton szatírája az Aranycsapat sikerei idején tomboló futballmánia és a diktatúra elé is görbe tükröt tart.

fekete-fehér magyar játékfilm, 1956, rendező: Keleti Márton

forgatókönyvíró: Méray Tibor, operatőr: Pásztor István, főszereplők: Pongrácz Imre, Feleki Kamill, Ungvári László, Kiss Manyi, Mányai Lajos, Sinkovits Imre, Schubert Éva, Puskás Ferenc, 90 perc, felújítás: SD digitális maszter

A film adatlapja a Filmkeresőn

A teljes film elérhető itt (a Videotóriumon csak oktatási intézmények számára):

 

Miről szól?

Futbólia válogatottjának az áhított kupa megszerzéséhez az utolsó meccsen négy góllal kellene nyernie. Az ország kétségbeesett vezetése úgy dönt, teljhatalommal ruházza fel Duca tengernagyot (Ungvári László), aki a világklasszis magyar csodacsatár leigazolását ígéri. A titkon puccsra készülő katonatiszt a Svájcban játszó magyar válogatotthoz repül, de a híres focistát véletlenül összetéveszti Jóskával (Pongrácz Imre), a piti csalóval. A botlábú férfi képtelen ellenállni a pénz és a hírnév csábításának, és megpróbálja eljátszani a nagytudású játékost. A döntő hatalmas botrányba fullad, az országban forradalmi hangulat uralkodik.

Mitől különleges?

A csodacsatár a Rákosi-rendszer enyhülése után készült, a változó politikai viszonyok így erőteljes nyomot hagytak a filmen. Alapvetően egy könnyed, focival és zenével vonzóvá tett vígjáték, de 

a szórakoztatásba erős rendszerkritikát csomagoltak az alkotók.

Futbólia képzeletbeli ország ugyan, ám az Aranycsapat világsikerei idején mindenki értette, mire utal a film. A szatirikus jelenetek a mindent felülíró futball-mániát karikírozzák, hisz a fiktív állam élete kizárólag a foci körül forog. A csodacsatár azonban ennél is tovább merészkedik és néhol egészen nyíltan fricskázza a hatalmat. A kétballábas csaló minden megmozdulását és botlását éljenzők parodisztikus ábrázolásával a vak bálványimádásból, a személyi kultuszból farag viccet. A focieredményekkel elégedetlen lakosság végül forradalmat robbant ki és elkergeti a teljhatalmú minisztert. A finálé sokkolóan pontos előrejelzésnek bizonyult.

A fiktív állam élete kizárólag a foci körül forog

Hogyan készült?

A csodacsatár születésének és bemutatásának körülményei legalább annyira érdekesek, mint a film maga. A szatirikus történetet Méray Tibor írta, az egyik nagy durranása pedig Puskás Öcsi és az Aranycsapat szerepeltetése. A produkciót 1956 nyarán és kora őszén forgatták, a premierje november 8-án lett volna, de a történelem közbeszólt. A forradalom után Méray és Puskás külföldre távozott, a filmben ráadásul ha szatirikusan is, de ott a felkelés motívuma. A cenzúra sokáig birkózott a művel, majd végül az a megoldás született, hogy Méray neve eltűnt a stáblistáról, Puskás jeleneteit pedig Hidegkutival forgatták újra. A filmet végül 1957 szeptemberében mutatták be, de ma már ismét az eredeti verzióban, Puskással látható.



Hol a helye a (magyar) filmtörténetben?

A szélesebb közönség szórakoztatására készülő vígjátékoknak óriási hagyományai vannak a magyar filmgyártásban. A harmincas évek világszínvonalú komédái után az ötvenes, hatvanas években is sorra készültek a kiváló tömegfilmek. A rendező Keleti Márton a filmtípus egyik legnagyobb hazai mestere, remek vígjátéki érzékét A csodacsatár is ékesen bizonyítja. A mű filmtörténeti helyét mégis elsősorban a történelem viharai biztosították. 1956 közvetve és közvetlenül is érintette a filmet.


Egy emlékezetes jelenet 


A nagy meccset az egész ország lélegzetvisszafojtva figyeli. Aki nem lehet a lelátókon, az a rádión keresztül, a lelkes kommentátor értő tolmácsolásában követi az eseményeket. Sinkovits Imre remekel a szerepben, de a magyar színjátszás számos legendás alakja felbukkan mellette. Ebből a jelenetből is érezhető a film túlzásokra építő, mélyen ironikus humora.

Kapcsolódó filmhíradó

A rendező

Keleti Márton (forrás: NFI)
Adatlapja a Filmkeresőn

Tudtad? 

A képsorleírásban Hidegkuti Nándor szerepel mint a csodacsatár, akit meg akarnak vásárolni a futbóliai politikusok. Eredetileg Puskás Ferenc alakította önmagát, a csodacsatárt, csak ő külföldön maradt 1956-ban, ezért kiretusálták a filmből. Azt a néhány rövid jelenetet, amelyben Puskás szerepelt, újraforgatták Hidegkutival. Ma már az eredeti változatot vetítik, amelyben Puskás tűnik fel a bonyodalmat okozó jelenetekben.

Plakát

Tervező: Kassowitz Félix (forrás: MNF)