Angi Vera

 

Szívsajdító szerelmesfilm a kommunizmus személyiségtorzító hatásáról.

színes magyar játékfilm, 1978, rendező: Gábor Pál

forgatókönyvíró: Gábor Pál, Vészi Endre, operatőr: Koltai Lajos, főszereplők: Pap Vera, Pásztor Erzsi, Szabó Éva, Dunai Tamás, Halász László, Horváth László, 98 perc, felújítás: 4K restaurált

A film adatlapja a Filmkeresőn

A teljes film elérhető itt (a Videotóriumon csak oktatási intézmények számára):

 

Miről szól?

Angi Vera (Pap Vera) fiatal segédápolónő egy kórházban. Amikor felszólal az áldatlan körülmények ellen, leteremtik, de a kommunista párt a szárnyai alá veszi. Ideológiai továbbképzésre küldik, a szállásért és ellátásért cserébe agitátornak tanul. Közben beleszeret egyik tanárába, de a szigorú iskola falai között nem tudja megélni a szerelmet.

Mitől különleges?

Az Angi Vera nyomasztó szerelmes filmben mondja el, hogyan roncsolta az emberek személyiségét a kommunizmus. Kesernyés, melankolikusan szívszorító film. Az egyént átformáló, magához idomító rendszer tűéles kritikája. 1948-ban játszódik, amikor a második világháború utáni, demokratikus többpártrendszer átalakult kommunista diktatúrává. A pártiskola olyan, mint egy börtön: aki elszökik, azt katonák hurcolják vissza; táncolni, szórakozni itt csak parancsszóra lehet. Angi Vera a rideg, keményvonalas Traján Anna mellé kerül, akiből az illegalitásban töltött évek, a nyilasok előli menekülés kiölt minden emberséget. Kiképzése a spicliké: 

megtanulja, hogyan kell feljelenti azokat, akiknek a véleménye eltér a pártétól, 

és azt is, hogy akár a szerelmet is feladja a párthűségért. A fő cél az ideológiai átnevelés, a rászoktatás az ún. önkritikára. Lényege, hogy az ember elsajátítsa a kommunista ideológiát – és az alapján magát is elítélje. Így törik meg az embert, rendelik alá a pártnak a személyiségét, a vágyait, az akaratát. A diktatúra a film végére megmutatja igazi arcát, a cél érdekében még a saját híveit is feláldozza. Az őszinte, humanista baloldaliakat kiköpi a rendszer, a karrierlétrát csak azok mászhatják meg, akiknek könnyen hajlik a gerince.

Az egyént átformáló, magához idomító rendszer tűéles kritikája

Hogyan készült?

Az Angi Verát a sokszínű tehetség, a méltatlanul keveset emlegetett Gábor Pál rendezte Vészi Endre azonos című kisregényéből. Az Utazás Jakabbal (1972) mellett az Angi Vera a rendező csúcsműve. A siker nyomán következő filmje az író hasonló tematikájú Kettévált mennyezet című kisregényének adaptációja lesz. Pár évvel később pedig egy amerikai-magyar koprodukcióban a Hair főszereplőjével, John Savage-dzsel is forgatott, de a Hosszú vágta (1979) rossz fogadtatása derékba törte a pályáját. Az Angi Vera fontos film a címszerepet nagyszerűen alakító Pap Veronika és az operatőr Koltai Lajos pályáján is: az ő szomorkásan fojtogató, vörösesbarna őszi képei igazán emlékezetessé varázsolják a filmet.

Hol a helye a (magyar) filmtörténetben?

Az Angi Vera új fejezetet nyitott a magyar filmtörténetben. A rendezők 1978-tól kezdve nyíltan dolgozták fel az ötvenes évek kommunista diktatúráját – ezt a ciklust nevezik „ötvenes évek-filmeknek”. Az Angi Vera és Kovács András A ménesgazdá-ja mellett ide sorolható például Mészáros Márta Napló-trilógiája. Az Angi Vera itthon és külföldön is sikert sikerre halmozott: Cannes-ból a filmkritikusok díját, Chicagóból a nagydíjat, San Sebastianból az Ezüst Kagylót hozta el. 1979-ben Magyarország ezt a filmet nevezte az Oscarra, amely az előválogatóig eljutott, de végül nem kapott jelölést.



Egy emlékezetes jelenet 


Angi Vera elkíséri Traján Annát egy párt- és elvtársukhoz. A szomszéd nyit ajtót, és beinvitálja magához a nőket, amíg az ismerősük hazaér. A jelenet tökéletesen illusztrálja, hogyan torzult kirekesztő, diktatórikus rezsimmé a munkások és a szegények helyzetének jobbítását megcélzó mozgalom. Ebben a világban már nem az számít, kinek van igaza, hanem hogy kinek van párttagsága. Csak az juthat előre, aki derék elvtárs. Aki kritikát fogalmaz meg, akármilyen jogosat, azt osztályellenségnek bélyegzik.
 

Olvass tovább!

MMA Filmlexikon
Földes Anna: Lányarc közelről – Gábor Pál: Angi Vera. Filmkultúra, 1978/6, 19-26.
Fazekas Eszter: Bekeretezett képek, Koltai Lajos Fazekas Eszterrel beszélget. Metropolis, 2000/1. 
Somogyi Lia: Angi Vera külföldön. Filmkultúra, 1982/1, 82-85.

A rendező

Gábor Pál (forrás: NFI)
Adatlapja a Filmkeresőn

Plakát

(forrás: NFI)