IV. Károly király koronázása

 

A nagyszabású koronázási ünnepség lényegében az Osztrák-Magyar Monarchia búcsúztatása, ahol megjelenik a magyar társadalom színe-java, feltűnik a rendező, Kertész Mihály is.

virazsírozott magyar dokumentumfilm, 1916, rendező: Kertész Mihály

A fennmaradt eredeti felvétel (1916): 30 perc
A magyarázatokkal ellátott verzió (2016): 68 perc

Címváltozat: Koronázási film

A film adatlapja a Filmkeresőn

A film analitikus változata elérhető itt:

A koronázás 100. évfordulójára, 2016-ban a Magyar Nemzeti Múzeum és a Filmarchívum együttműködésében elkészült a „Koronázási film” magyarázatokkal ellátott változata. A Magyar Nemzeti Múzeum kutatója, Tomsics Emőke a Történeti Fényképtár portréfotóinak segítségével beazonosította a szereplőket, rekonstruálta az események pontos sorrendjét, majd magyarázó feliratokkal, lassításokkal és kimerevítésekkel látta el a képsorokat. Aki végignézi az félórásról csaknem 70 percesre bővült "kritikai változatot", szinte úgy érezheti magát, mintha jelen lenne a száz év előtti eseményen.

Miről szól?

Az utolsó magyar király, IV. Károly és felesége, Zita királyné koronázási ceremóniájának részletes filmdokumentációja. A koronázásra 1916. december 30-án a budapesti Mátyás-templomban került sor.

Mitől különleges?

A filmből, amely a koronázást követően néhány hónapig nagy sikerrel futott a hazai mozikban, több kópia is fennmaradt. A restauráláskor valamennyi fennmaradt filmanyagot felhasználták annak érdekében, hogy a lehető legteljesebb változatot rekonstruálni tudják. A Budai Várban 1916. december 30-án délelőtt forgatott képsorokon feltűnik az akkor végnapjait élő magyar arisztokrácia krémje, akik vélhetően ekkor találkoztak ilyen tömegben utoljára.

A nagymúltú Osztrák-Magyar Monarchiát lényegében ez az országraszóló esemény búcsúztatta.

Az első komolyabb és hosszabb dokumentumfilmünk

Hogyan készült?

Osztrák és magyar filmesek egyszerre indultak a megfilmesítés jogáért kiírt pályázaton, amelyet végül az elsősorban látványos játékfilmeket gyártó magyar Uher cég nyert meg az első világháborús riportfilmjeiről ismert Kino-Riport vállalattal együtt. Előre meghatározott helyeken, egyszerre több stáb is forgatott, a koronázás aktusát azonban mégsem sikerült rögzíteniük a fényszegény Mátyás templomban. A több tucatnyi ember munkáját Kertész Mihály, a később világhírű hollywoodi rendező fogta össze, aki egy rövidke snitt erejéig maga is megjelenik az egyik kamera lencséje előtt. A film utómunkálatai villámgyorsan készültek, így az eredetileg kétrészes koronázási film első képsorait már a koronázás napjának estéjén pergették néhány budapesti premiermoziban.


Hol a helye a (magyar) filmtörténetben?

Ez az első komolyabb és hosszabb dokumentumfilmünk, ráadásul sikere országos méretű volt a maga idején. A 20. század magyar történelmét megidézve szintén ezeket a képsorokat szokták elsőként idézni. 2016-ban a Nemzeti Múzeum koronázási kiállítására elkészült a százéves riportfilm kritikai változata, amely digitális nagyításokkal és belassításokkal részletesen nyomon követi és bemutatja az ünnepélyen résztvevő notabilitásokat és fontosabb állami tisztségviselőket.

Kapcsolódó filmhíradó

100 éves Filmhíradók – Az 1918-19-es forradalmak alatt készült híradók kópiát a forradalmak után, 1919-ben a Horthy-rendőrség lefoglalta, így azok szerencsés módon fennmaradtak. A Filmarchívum 2018-19 folyamán magyarázattal kísért kisfilmsorozatban rekonstruálta az őszirózsás forradalom és a Tanácsköztársaság alatt forgatott híradók eseményeit a legújabb kutatások alapján. 

Ezt is nézd meg!

A koronázási film rendezője nagy valószínűséggel Kertész Mihály (Michael Curtiz), aki akkoriban a Kino-Riport egyik legsikeresebb rendezője volt, csak abban az évben közel féltucat játékfilmet rendezett ott. Egy pillanatra fel is tűnik a filmen: egy villanásra saját kamerája elé lép: 


Kertész Mihály feltűnése a koronázási filmben (forrás: NFI)

 

Az Országgyűlés Hivatalának kisfilmje IV. Károly 1921-es visszatérési kísérletéről:


Az Országgyűlés Hivatalának animációs kisfilmje a magyar koronáról és a koronázási szertartásról:

Olvass tovább!

MMA Lexikon
Perjési Zsuzsa: „Esküszik a király”, IV. Károly koronázása Budán: 1916. december 30. Filmkultúra, 2006
Szekfü András: Filmes múltunk jövője, Beszélgetés Ráduly Györggyel. Filmvilág, 2017/4, 26-30.
Kolozsi László: Csillagpor nélkül, Privát Pest. Filmvilág, 2006/8, 46-48.

A rendező

Kertesz Mihály (forrás: NFI)
Adatlapja a Filmkeresőn