Újratervezés

 

Az egyik legnézettebb magyar rövidfilm szívszorítóan életszerű képet fest egy idős házaspár mindennapjairól – és az őket a folyamatos zsörtölődés ellenére is összetartó szeretetről.

színes magyar rövidfilm, 2012, rendező, forgatókönyvíró: Tóth Barnabás

zene: Pirisi László, operatőr: Marosi Gábor, szereplők: Pogány Judit, Kovács Zsolt, 12 perc

A film adatlapja a Filmkeresőn

A teljes film elérhető itt:

Miről szól?

Egy idős házaspár mindennapjai, akik folyvást zsörtölődnek. Az asszony mindig beleszól a vezetésbe, ami addig-addig idegesíti a férjet, hogy az felveszi diktafonra a feleség házsártos megjegyzéseit. Csak akkor jönnek rá, mennyire hiányozna életükből a másik, amikor már késő.

Mitől különleges?

Az Újratervezés finom humorral átszőtt, életszerű képet fest egy idős házaspár mindennapjairól – és az őket a folyamatos zsörtölődés ellenére is összekapcsoló szeretetről. Csak azt mutatja meg, amennyit az autó belsejéből látunk. A házaspár drámája apró, néma jelekből bontakozik ki: egymás között sosem beszélnek arról, milyen kezelésre járnak, hogy a feleség egyre rosszabb állapotban van, és hogy nemsokára talán meg fog halni. Ettől a kimondatlanságtól drámájuk is sokkal szívszorítóbbá válik.

Az Újratervezés azt mutatja meg, milyen könnyen töltik ki a mindennapokat az apró veszekedések, a kisszerű sértések. A veszekedő házaspár a betegség előrehaladtával egyre megértőbb lesz, de problémáit akkor sem beszéli ki, mert nem tudják, vagy csak nincs közös nyelvük rá. Az ő nyelvük az örökös évődés, ezt jelzi az is, hogy a férj végül a GPS-be is beprogramozza felesége zsörtölődő hangját, mert a halála után már az is hiányzik neki, ami korábban idegesítette. Az Újratervezés precízen, ugyanakkor rengeteg empátiával rekonstruálja a házastársi civódást, és Pogány Judit bravúros átalakulást mutat be az anyósülésről dirigáló, de a betegsége során szinte elfogyó, az élettel, majd a halállal is megbékélő feleség szerepében.

Hogyan készült?

Tóth Barnabás, az Újratervezés írója, vágója és rendezője a kisfilmeket szponzoráló állami szerv, a Médiatanács támogatása nélkül, a Csokonai Művelődési Központ másfél millió forintos segítségével forgatta le az Újratervezést. A színészként is ismert Tóth egy hétköznapi élménye alapján írta a forgatókönyvet. Egyszer egy idős házaspár mögött utazott egy autóban, megfigyelte a párbeszédeiket, és eszébe jutott egy történet arról, hogyan fejezheti ki egy öreg pár egymás iránt a szeretetét egy GPS-készüléken keresztül.

Hol a helye a (magyar) filmtörténetben?

Az Újratervezés az egyik legnézettebb magyar rövidfilm, amely az interneten több mint másfél millió emberhez jutott el. A Mindenki Oscar-díja és a Friss Hús Rövidfilmfesztivál elindítása mellett 

az Újratervezés hatalmas közönségsikere is sokat tett azért, hogy a kisfilmek műfaja újra láthatóvá váljon.

A rövidfilmek az elmúlt évtizedekben kihullottak a hagyományos forgalmazásból, többnyire csak tematikus filmfesztiválokon lehet találkozni velük. Az Újratervezés sikere megmutatta, hogy egy kisfilm alternatív úton, a közösségi média felületein is elterjedhet, és a mozisnál sokkal nagyobb nézőszámokat produkálhat.

Egy emlékezetes jelenet

A nyugdíjas házaspár először megy az orvoshoz. A nő folyamatosan beleszól a vezetésbe, de közben az élet apró csodáira is felhívja a férje figyelmét. Persze mindig rosszkor. Az Újratervezés felütése pontos megfigyeléseivel és humorával azonnal berántja a nézőt.

Olvass tovább!

MMA Lexikon
Marik Noémi: Mit csinál a filmrendező, ha épp nem támogatja a filmalap. Filmkultúra, 2016
Szivák Bernadett: A pozitív hős és egy aljas módszer, Beszélgetés Tóth Barnabással. Filmvilág, 2018/3, 15-18.
Kránicz Bence: Téli mesék. Magyar Filmhét: Generációk. Filmvilág, 2015/1, 44-45.
Varga Dénes: Másodpercenként tizenegyen kattintottak a filmemre. Origo.hu, 2017

A rendező

Tóth Barnabás A rózsaszín sajt című filmjének főszerepében, 2008-ban (MTI Fotó: Földi Imre)
Adatlapja a Filmkeresőn

Tudtad?

A főszerepet játszó Kovács Zsolt később Reisz Gábor filmjeiben (VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan, Rossz versek) aratott sikert.

A film rendezője, Tóth Barnabás volt az Eldorádó és a Gyerekgyilkosságok gyerekszereplője. Rendezőként később olyan sikereket jegyez, mint a Susotázs (rövidjátékfilm, 2018) és az Akik maradtak (2019) – mindkét film bekerült a maga kategóriájában az Oscar-díj szűkített, tízes listájára.