Találatok száma: 2597

Rendezés:

Nemzetközi projektek A Filmarchívum részvétele nemzetközi projektekben és adatbázisokban: MIDAS, Europeana, EFG, EFG1914
Épület A Filmarchívum több épületben helyezkedik el a Budakeszi úton.
A filmarchívum története 1957-ben Színház- és Filmtudományi Intézet néven jött létre a magyar filmarchívum, amely különböző neveken, helyszíneken, koncepciókkal és hordozókon azóta is azon fáradozik, hogy a nemzeti filmkincset megőrizze és hozzáférhetővé tegye.
Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum Az 1957-ben alapított, 1992 óta közgyűjteményként működő magyar filmarchívum feladata a nemzeti filmvagyon és a hozzá kapcsolódó valamennyi dokumentáció őrzése, állagmegóvása, kutatása, restaurálása és közzététele.
A Filmarchívum által kiadott könyvek, folyóiratok A Filmarchívum gondozásában megjelent filmográfiák, filmesztétikai, filmtörténeti művek, könyvsorozatok és folyóiratok.
MozgóKépTár Az 1995-ben indult projektben eredetileg egy kétnyelvű filmtörténeti CD-ROM-sorozat elkészítése volt a cél, de az évek során egy integrált online adatbázis is kiépült.
Filmrestaurálás A 2017-ben meghirdetett, a magyar filmkincs hosszútávú megőrzését szolgáló Nemzeti Filmdigitalizálási és Filmrestaurálási Program keretében a Filmarchívum és Filmlabor összehangolt munkájának köszönhetően évi 25-30 magyar játékfilm újulhat meg.
Látogatás az archívumban Az épület felújítása miatt a látogatás 2018. szeptember 26-tól várhatóan 2020. szeptember 1-ig szünetel.
Fesztiválok és nemzetközi forgalmazás A Filmarchívum részt vállal a magyar filmörökség külföldi terjesztésében és fesztiváloztatásában. A 2017-ben elindult restaurálási program keretében felújított filmjeinket aktuális filmkatalógusunk tartalmazza.
Film vagy filmrészlet felhasználása Legyen szó filmrészlet felhasználásról vagy teljes film vetítéséről, várjuk oktatási és művelődési intézmények, fesztiválok, filmklubok, archívumok, televíziók megkeresését.
Kutatás Kutatási segédletek, online és offline kutatási lehetőségek a filmarchívum gyűjteményével kapcsolatban; hasznos külső linkek.
Az első rosszfiú Száz éve, 1917. augusztus 6-án született Robert Mitchum amerikai filmszínész, a látszólag nemtörődöm, a világra cinikus szórakozottsággal tekintő „rosszfiú”. Több mint 100 filmben szórakoztatta a mozirajongókat, és faragatlan férfiasságával hatalmas női rajongótáborra tett szert.
Hírnév a hollywood-i siker előtt Arnold Schwarzenegger filmbe illő pályafutást tudhat maga mögött: testépítőből színész lett, miközben már előtte is élő legenda volt. Majd ezután tovább folytatta hírneve öregbítését és politikus lett, miközben politikusi családba is beházasodott.
François Truffaut „nagydíjasa” Az 1956-os verseny után hat évtizeddel a Körhinta visszatér Cannes-ba. A 70. jubileumi Cannes-i Filmfesztivál közönsége a Cannes Classics szekcióban láthatja a magyar film nyelvét látványosan megújító filmet, amely mellett egy akkor még nagyon fiatal filmkritikus, bizonyos François Truffaut kisebb forradalmat robbantott ki, amiért nem kapott Arany Pálmát.
Újra Cannes-ban a Körhinta Fábri Zoltán legendás filmjének felújított változatát – 61 évvel a cannes-i premiert követően – a Filmalap kezdeményezésére műsorra tűzi a Cannes Classics, a világelső filmfesztivál filmtörténeti klasszikusokat felvonultató programja.
Évente 15 régi magyar filmet restaurál a Filmarchívum A Fábri Zoltán életmű és Radványi Géza 'Valahol Európában' című filmjének restaurálásával elindult a magyar filmörökség digitális felújításának hosszú távú programja a Filmalap igazgatóságaként működő Magyar Nemzeti Filmarchívumban.
Előkerült az egyik legrégebbi magyar játékfilm, A munkászubbony 1914-ben készült magyar némafilm került elő az amszterdami EYE Filmmúzeumban. A munkászubbony című alkotás az egyik legrégebbi fennmaradt magyar játékfilm, egyben a korszak színész sztárjának, Hegedűs Gyulának egyetlen fennmaradt filmje. A film digitális restaurálása már itthon valósul meg.
Ráduly György a megújuló Filmarchívum igazgatója A január elsejétől a Filmalap igazgatóságaként működő Magyar Nemzeti Filmarchívum új vezetője Ráduly György.
A Filmarchívum a Filmalap felügyelete alatt folytatja A Magyar Nemzeti Filmalap kezdeményezésére a Filmalap felügyelete alá kerül január elsejétől a Filmarchívum, mely jelenleg a megszűnő Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézethez (MaNDA) tartozik. A Kormány a Filmarchívum tevékenységére az eddig biztosított évi 210 millió forinton felül 2017-től 596,6 millió forint többletforrást biztosít évente.
Álmaink filmintézete és a valóság Múlt pénteken a Francia Intézetben civil kezdeményezésre rendeztek kerekasztal-beszélgetést az európai filmintézetekről, valamint a magyar vágyakról és lehetőségekről. Lesz-e magyar filmmúzeum, vagy már van is? Hogyan lehetne becsatornázni a civil kezdeményezéseket, kihasználva a meglévő intézményi hálózatot?
Amikor az ünnepelt ad ajándékot – Makk Károly A filmarchívum az Egy erkölcsös éjszaka digitálisan felújított és rendezői audiokommentárral kísért DVD-kiadásával köszöntötte a hamarosan 90. születésnapját ünneplő Makk Károlyt, egyben a nagyszámú érdeklődők figyelmébe ajánlotta a rendező közelmúltban megjelent, Szeretni kell című memoárkötetét is.
A magyar cinémathèque – az Örökmozgó 103 éve működik mozi abban az Erzsébet körúti épületben, amelyben 2015-ig az Örökmozgó várta a nézőket.
A betiltott filmek csúcstartója – Ember Judit Tabutörő filmeket készített, minden alkotása felér egy társadalomtudományi esettanulmánnyal. Sajátos stílust és egyéni módszert teremtett, de filmjeit a legritkább esetben mutatták be elkészültük idején – ő tartja a legtöbb betiltott film rekordját. Határozat című filmjét az American Film Institute beválasztotta Minden Idők 100 Legjobb Dokumentumfilmje közé.
Filmtörténet mint életforma – Lajta Andor Lajta Andor (1891-1962) nélkül nemcsak a magyar filmtörténeti kutatás, de a filmarchívum története is elképzelhetetlen.
Filmarchívumok a film után A Magyar Nemzeti Digitális Archívum szervezésében 2014. október 14-án került sor a régió filmarchívumainak találkozójára. A résztvevők a konferencia keretében vázolták intézményeik helyzetét és legújabb projektjeit.
A Filmemlékezet/CinéMémoire fesztiválok (1997-2011) 1997-ben az akkor ötvenéves Francia Intézet és a negyvenéves Magyar Nemzeti Filmarchívum közös születésnapi rendezvényeként – francia mintára – jött létre a kezdetben CinéMémoire, később Filmemlékezet nevet viselő archívumi fesztivál.
„Nem tudok gyerekeknek mesét csinálni” – Nepp József „Rájöttem, hogy a hasznosság milyen nagy szerepet játszik a művészetben, a későbbiekben ez is hozzájárult ahhoz, hogy a közérdekű témák felé forduljak. Ugyanakkor a szórakoztatást elengedhetetlennek tartom a filmgyártásban”
A gyermekmentő, aki a Valahol Európában hősét ihlette – Sztehlo Gábor A Valahol Európában sztorija szerint egy világtól elvonult, különc karmester ad menedéket és közösséget a háború után szülők nélkül maradt gyerekekenek. Bizonyíték nincs rá, de sokan úgy tartják, a figurát Sztehlo Gábor evangélikus lelkész munkássága ihlette.
A film hőskorának találkozása a csúcstechnológiával Kertész Mihály legkorábbi fennmaradt filmjének nem csak hazakerülése kalandos, de a kópia restaurálásának története is. A felújítás rejtelmeibe Ormándlaky Zsolt, a Magyar Filmlabor VFX-stúdiójának vezetője avatott be bennünket.
FIAF: A bűvös sárkány A FIAF, a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetsége 1936-ban alakult meg Párizsban. A magyar Filmarchívum már megalakulásától (1957) fogva tagja. De mit is csinál ez a szervezet?
Találkozások Tóth Endrével 15 éve, 2002. október 27-én halt meg a világhírű amerikai filmrendező, a film noir és a western műfaj megújítója, az első háromdimenziós horrorfilm rendezője, André de Toth, vagy ahogy mi ismerjük, Tóth Endre, akinek alakját számomra két rövid találkozás tette emlékezetessé.
Fábri Zoltán, a japán tornatanár A vasfegyelme, pontossága miatt a szakmában „japán tornatanárnak” becézett Fábri rácsodálkozó tekintettel fogadta, ha az emberi méltóságon csorba esett, ha forgatókönyveit elutasították, vagy egyszerűen leállították, ha rá akarták beszélni valamire; ugyancsak, ha „figyelmeztették”.
Aki animációnak látta az egész világot – Dargay 90 Vuk, Szaffi és a Ludas Matyi ma is elvarázsolják a gyerekeket. 90 éve született Dargay Attila.
Right time, right place – Tóth Endre Tóth Endre, vagy ahogy a világban ismerik, André de Toth nem volt sztárrendező. A közönség nem jegyezte meg a nevét, de filmjeit mindig szívesen nézte. A Budapesti Klasszikus Film Maratonon két filmjét is láthatjuk.